Název projektu: Příprava absolventů středních škol a učilišť na přijímací řízení a budoucí zaměstnání.
Místo realizace: Ústí nad Labem
Časová dotace: 12 měsíců, zahájení 1. 6. 2005 ukončení 31. 5. 2006
Cílová skupina: Absolventi středních škol a učilišť do 25 let v evidenci Úřadu práce v Ústí nad Labem.
Partneři projektu: Úřad práce v Ústí nad Labem, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Cílem projektu prostřednictvím vzdělávacího programu zaměřeného na okamžité efekty v praxi připravit nezaměstnané absolventy středních škol a učilišť na přijímací řízení a budoucí zaměstnání.
Klíčové aktivity a vzdělávací program projektu vycházel z učebních osnov škol, které rozvíjel a doplnil praktickými dovednostmi. Účastníci absolvovali kurzy využití výpočetní techniky v praxi, výcvikové semináře na zlepšení komunikačních dovedností, naučili se lépe orientovat v nabídce pracovních míst. Seznámili se s náležitostmi pracovní smlouvy, nacvičili si vedení přijímacího pohovoru. Součástí byla též 3 týdenní praxe v podnicích a institucích. Dále také sledujeme následnou úspěšnost absolventů při přijímacím řízení po dobu 4 - 5 měsíců po ukončení programu projektu.
Ve spolupráci s partnerem - Úřad práce v Ústí nad Labem byla určená forma a způsob kontaktování uchazečů o zaměstnání v evidenci partnerského úřadu úřadu práce. Z evidence Úřadu práce v Ústí nad Labem byli vybráni uchazeči, kteří splňují kritéria cílové skupiny projektu. Vytipovaní uchazeči byli zváni na informační schůzku, které se konaly na ÚP v Ústí nad Labem. V rámci Informační schůzky byli potencionálním účastníkům projektu předány podrobné informace o programu projektu, jeho cíle a priority. Absolventi, kteří se chtěli programu zúčastnit byli pozváni na schůzku účastníků, kde obdrželi podkladové materiály, přesný časový rozvrh vzdělávacího programu, podepsali dohodu o rekvalifikaci s ÚP.
Místo realizace: Univerzita J. E. Purkyně, Hoření 13, Ústí nad Labem
Realizace vzdělávacího programu se uskutečnila v průběhu čtvrtého a pátého měsíce realizace projektu dle schválení Národním vzdělávacím fondem podaného oznámení o časovém posunu realizace aktivit.
Účastnící byly postupně rozděleny do 4 skupin (A,B,C,D) po cca 11 účastnících na základě vstupního testování a krátkého pohovoru.
Skupiny absolvovaly program podle individuálního plánu.
Účastníci byli po ukončení vzdělávací části individuálně umísťováni na absolventskou praxi do spolupracujících podniků. Zde byli umístěni na konkrétní pozici, která odpovídala jejich profesnímu zaměření nebo oboru, ve kterém chtějí hledat uplatnění na trhu práce.
Při umísťování absolventů byly upřednostněny instituce a podniky, které uvažují o přijetí nových zaměstnanců nebo o vytvoření nového pracovního místa vhodného pro absolventa.
V rámci celého projektu byl přísně aplikován individuální přístup blížící se svým pojetím metodě coachingu. V rámci tohoto přístupu byly účastníkům k dispozici individuální konzultace a poradenství vedené jednotlivými lektory.
Každý z účastníků byl neustále v kontaktu s akvizitorem trhu práce, který se jim aktivně snažil nalézt odpovídající zaměstnání. Díky neustálemu kontaktu nedošlo u většiny účastníků ke ztrátě motivace, což se příznivě projevilo v pozitivních výsledcích celého projektu.
Každá část projektu i každá jednotlivá aktivita byla dotazníkovými metodami a individuálními pohovory hodnocena účastníky.
Údaje k porovnání nám byly poskytovány Úřadem práce v Ústí nad Labem.
Kontrolní skupina se svým složením a strukturou shoduje s naší cílovou skupinou.
Skupiny byly sledovány v průběhu tří měsíců a z výsledků vyplynulo, že naše cílová skupina má významně lepší výsledky při uplatnění na trhu práce.
Více naleznete v kapitole srovnání s ostatními.
Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem ČR.